
Skład zespołu:
- Weronika Osmałek
- Nella Tyc
- Hanna Jakubowska
- Nadia Kurzawa
- Zofia Gorzelańczyk
- Piotr Pietryga
- Mateusz Pinczek
- Amelia Rosińska
- Hanna Antczak
- Maria Torzewska
- Weronika Andrzejczyk
- Antoni Bruch
- Wiktor Woźniak
- Nadia Piaskowska
Opiekun:
Agnieszka Górska
Szkoła:
Liceum Ogólnokształcące im. H Sienkiewicza we Wrześni
Rodzaj zajęć pozalekcyjnych:
Wielkopolskie Laboratoria Badawcze
Podczas badań projektowych zbadaliśmy jakość wody w rzece Wrześnicy i Zalewie Lipówka. Zmierzyliśmy, za pomocą odczynników walizki ekobadacza, ilość wybranych jonów, a były to fosforany (PO4), jony amonowe (NH4), azotany III i V (NO2, NO3). Zmierzyliśmy również przewodnictwo wody oraz ilość tlenu używając sesnse disc, jak również prowadziliśmy hodowle i obserwacje mikroskopowe organizmów żyjących w naszych akwenach. Wyniki wszystkich tych pomiarów były zaskakująco dobre.
Zbadaliśmy poziom hałasu w 10 różnych miejscach naszego miasta. Najgorzej wypadło rondo Gnieźnieńskie, tam schodzą się ważne szlaki komunikacyjne. Uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie dowiedzieliśmy się czym jest eutrofizacja, co wpływa na jej poziom i jakie organizmy na wzbogacaniu w związki mineralne zbiorników wodnych zyskują, a jakie niestety ograniczają swoją liczebność. Na życie mieszkańców ma wpływ jakość wody pitnej oraz oczyszczanie ścieków, w tym celu wybraliśmy się na wycieczki do Stacji Uzdatniania Wody i Oczyszczalni Ścieków należących do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni. Tam zostaliśmy zapoznani z wieloma procesami chemicznymi i biologicznymi związanymi z wodą.
Najbliżej Wrześni leżącym obiektem ochrony przyrody jest Czeszewsko – Żerkowski Park Krajobrazowy, gdzie wybraliśmy się na podsumowanie projektu. Dodatkowo zapoznano nas z problemem obniżania poziomu wód gruntowych oraz z retencją wody w lasach. Czy działania podejmowane w Czeszewie mają wpływ na poziom wód w gminie Września? – trudno powiedzieć, ale warto było zapoznać się z metodami zatrzymywania i gromadzenia wody. Przeprowadziliśmy ankietę wśród 193 mieszkańców i osób przyjeżdżających do Wrześni codziennie, np. do pracy, do szkoły. Ankietowani zwracali uwagę na wysoki poziom bezpieczeństwa, choć negatywnych uwag też nie brakowało.
Zbadaliśmy jakość przydrożnej, wrzesińskiej gleby porównując ją z ziemią z ogrodu. W tym celu wysialiśmy w każdej z prób po 200 ziaren pszenicy i obserwowaliśmy ich kiełkowanie, a następnie wzrost. I tu znów niespodzianka na wrzesińskiej glebie rośliny rosły szybciej i lepiej niż na glebie z przydomowego ogródka. Porównaliśmy ceny mieszkań z trzech miast Wrześni, Gniezna i Poznania. Września znów najlepsza.
Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy o cyklicznie odbywające się imprezy kulturalne, jest ich trochę, ale mieszkańcy w ankiecie domagają się więcej. Poszukiwaliśmy informacji na temat dostępności usług i miejsc pracy – okazało się, że różnego rodzaju przedsiębiorstw jest we Wrześni ponad 240, a bezrobocie w naszym mieście jest na bardzo niskim poziomie.
Wyniki przeprowadzonych przez nas badań zostały przedstawione burmistrzowi w trakcie wywiadu, w którym zapytaliśmy m.in. o bezpieczeństwo i na czym polega sukces Wrześni w porównaniu z innymi miastami o podobnej infrastrukturze kolejowo – drogowej? Okazało się, że pracowitość ludzi, otwartość na pomysły i niskie podatki to klucz do sukcesu.
Podsumowanie
Września jest dobrym miejscem do życia i warto wracać tu po studiach. Podczas realizacji projektu wykonaliśmy dużo różnych zadań, był to pracowity czas, ale cieszymy się z pozyskanego sprzętu, dzięki któremu nabyliśmy nowych umiejętności. Nie było łatwo, ale wiadomo, że tylko to co trudne rozwija, więc dziękujemy za tę projektową przygodę.