Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Dofinansowane przez Unię Europejską
Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni: Porosty jako wskaźniki tego, czy Ogrody Sienia to miejsce do wypoczynku tak samo dobre jaki inne tereny zielone we Wrześni. 

Skład zespołu
Długosz Aniela 
Gąszczyk Julia 
Heigelmann Zuzanna 
Jaensch Olga 
Konieczna Zuzanna 
Lisiak Anita 
Maćkowiak Julia 
Mylka Zofia 
Myszkiewicz Zofia 
Polus Nadia 
Potęga Martyna 
Syrocka Anna 
Spilliaert Jagoda 
Szuba Oliwier 
Ślaski Karol

Opiekun zespołu
Karolina Koralewska-Kaźmierska

Nazwa szkoły
Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni 

Rodzaj zajęć pozalekcyjnych
Wielkopolskie Laboratoria Badawcze

Problem badawczy i hipoteza

Problem badawczy: Czy Ogrody Sienia (LOHS) to miejsce do wypoczynku tak samo dobre jak inne tereny zielone we Wrześni.

Hipoteza: Teren naszego liceum jest gorszym miejscem do wypoczynku niż inne tereny zielone we Wrześni.

Metody badawcze

W naszych badaniach wykorzystaliśmy następujące metody badawcze:

  • terenową – określiliśmy jakie rodzaje plech porostowych występują na badanych przez nas obszarach, jakie jest zagęszczenie porostów epifitycznych na pniach drzew oraz jaki jest skład gatunkowy porostów występujących najliczniej na danym obszarze
  • anatomiczno-morfologiczną – oglądaliśmy zebrane przez nas porosty pod binokularem i określaliśmy czy występują na nich uszkodzenia plech, a jeśli były porównywaliśmy stopień uszkodzenia plech porostowych pochodzących z poszczególnych obszarów badanych.
  • fizjologiczną – w tym celu umieściliśmy po 1gramie porostów w 100ml wody na 1h i mierzyliśmy pH oraz przewodność elektryczną wody.

Przebieg badań

Wyznaczyliśmy pięć obszarów badawczych: park im. Dzieci Wrzesińskich, teren rekreacyjny “Lipówka”, park im. Józefa Piłsudskiego, osada leśna Dębina oraz Ogrody LOHS czyli naszego liceum. Badania prowadziliśmy od grudnia 2024r. do kwietnia 2025r. Na każdym obszarze podczas wyjść w teren robiliśmy zdjęcia porostów, zbieraliśmy próbki porostów, kręciliśmy krótkie filmy z dronu, na których nagrywaliśmy badane drzewa z porostami oraz panoramę danego terenu. W pracowni biologicznej dokonywaliśmy obserwacji oraz zdjęć porostów spod binokulara, oznaczaliśmy gatunki zebranych porostów oraz wykonywaliśmy pomiary przy pomocy urządzenia sence disc.

Uzyskane wyniki i wnioski z badań

Wyniki uzyskane w naszych badaniach terenowych i laboratoryjnych wskazują, że najmniej zanieczyszczonymi tlenkami siarki obszarami rekreacyjnymi we Wrześni są Park im. Józefa Piłsudskiego oraz teren rekreacyjny „Lipówka”. Największe zanieczyszczenie tlenkami siarki jest na terenie osady leśnej Dębina najprawdopodobniej ze względu na bliskie sąsiedztwo autostrady A2. W Parku im. Dzieci Wrzesińskich też jest dość duże zanieczyszczenie powietrza najprawdopodobniej ze względu na bliskość osiedla Mankowo, gdzie większość domów opalana jest w sposób tradycyjny co generuje silne zadymienie. Porosty występujące w ogrodach LOHS wskazują na średnie zanieczyszczenie powietrza w porównaniu z pozostałymi badanymi terenami. Cieszymy się, że nasza hipoteza była fałszywa, ponieważ teraz wiemy, że w naszej szkole jest dobra atmosfera, nie tylko w relacjach, ale też w otaczającym nas powietrzu.

Wyjazdy terenowe

Podczas realizacji projektu byliśmy na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu oraz w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie, gdzie poszerzaliśmy naszą wiedzę z zakresu lichenologii.

Udostępnij wpis:

Powiązane wpisy

Przejdź do treści