| Skład zespołu: Sandra Bączkiewicz Robert Białkowski Viktoria Długiewicz Majka Humelt Miłosz Kiernicki Wojciech Lazarek Jakub Marciniak Jan Poniatowski Oliwia Tomaszewska Zuzanna Tomaszewska Opiekun naukowy: Agnieszka Janczak |
Wizytówka

Krystyna Glapa (ur. 17.09.1950 r. w Kaliszu) – zaangażowana nauczycielka i harcerka. W latach 2001-2012 kierowała Zespołem Szkół w Dębem, a od 2015 roku do chwili obecnej – Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Dębem (gmina Żelazków, powiat kaliski, województwo wielkopolskie). Od 1984 r. była komendantem Hufca ZHP Opatówek im. Aleksandra Kamińskiego. Od 1999 kiedy do Hufca ZHP Opatówek dołączyły pozostałe hufce gminne i utworzono Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego im. Aleksandra Kamińskiego, pełniła funkcję komendanta tegoż Hufca (do 2007 r.)..
Dzieciństwo, młodość, edukacja
Krystyna Glapa (z domu Nowak) urodziła się 17 września 1950 roku w Kaliszu jako najmłodsze dziecko Marianny (z d. Grzegorek) i Adama Nowaków. Wychowywała się z trzema starszymi braćmi: Wiesławem, Eugeniuszem i Mirosławem. Wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkała w Kaliszu przy ulicy Górnośląskiej, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość[1]
Swoją edukację rozpoczęła w siedmioklasowej wówczas Szkole Podstawowej nr 5 im. Emila Repphana przy ul. Polnej 17 w Kaliszu (obecnie Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Dąbrowskiej). Po ukończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuowała w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu (przed wojną: Państwowe Żeńskie Gimnazjum im. Anny Jagiellonki). W tym czasie zainteresowały ją szczególnie fizyka i matematyka. Z łatwością przyswajała wiedzę z obu dziedzin i chętnie ją wykorzystywała, tłumacząc na przerwach swoim koleżankom niezrozumiałe dla nich zagadnienia, co zdaniem bohaterki, można dziś nazwać tutoringiem rówieśniczym[2]. Wtedy również podjęła decyzję o dalszej drodze edukacji i wyborze zawodu nauczyciela.
W 1970 roku ukończyła Studium Nauczycielskie nr 2 w Poznaniu na kierunku fizyka z matematyką, a w 1979 roku Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. Powstańców Śląskich w Opolu na kierunku fizyka, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła również studia podyplomowe z fizyki na Uniwersytecie Łódzkim, studia podyplomowe z informatyki na Politechnice Łódzkiej oraz kurs kwalifikacyjny dla oświatowej kadry kierowniczej w ODN w Kaliszu.

Rodzina
W życiu pani Krystyny Glapy bardzo ważna jest rodzina. Od 1974 roku jest żoną Bronisława Glapy. Małżeństwo doczekało się syna Piotra, urodzonego w 1975 roku. Państwo Glapowie mają trzy wnuczki – córki Piotra i Kingi – Alicję (studentkę weterynarii), Wiktorię i Maję (uczennice kaliskich liceów).
Związek Harcerstwa Polskiego w życiu bohaterki
Już jako uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej pani Krystyna została zuchem. Jak wspomina, bardzo podobały się jej mundury, ale także same zbiórki, czy biwaki, w których chętnie uczestniczyła[3]. Jej pierwszym instruktorem harcerskim był Zdzisław Dziatkiewicz, późniejszy dyrektor szkoły, do której uczęszczała.
Będąc uczennicą liceum, należała do drużyny starszoharcerskiej, a po ukończeniu 16 lat zaczęła prowadzić swoją drużynę harcerską w szkole podstawowej, której była absolwentką. Kiedy rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Tłokini Wielkiej, od razu założyła drużynę harcerską, którą prowadziła wspólnie z koleżanką. Po objęciu stanowiska dyrektora Gimnazjum w Dębem również zorganizowała drużynę harcerską.
Zawsze bardzo zależało jej na tym, by dzieci i młodzież miały możliwość rozwoju, poznawania świata i uczenia się właściwego funkcjonowania w nim, w społeczeństwie, a tego wszystkiego uczy harcerstwo. Dlatego, będąc drużynową, a potem komendantem hufca podejmowała wiele działań, które miały na celu doskonalenie i rozwój harcerzy. Organizowała konkursy piosenki harcerskiej, zloty, biwaki, obozy, często zagraniczne. Pisała projekty, by pozyskać fundusze na realizację tych działań.
Jej bliski współpracownik i przyjaciel, druh Jacek Kamiński, wspomina, że dzielili się obowiązkami: on był tzw. programowcem, natomiast druhna Krystyna odpowiadała za sprawy finansowe[4]. Kiedy udało im się napisać pierwszy wspólny projekt na organizację obozu letniego i pozyskać na niego środki, wiedzieli, że będą takie następne projekty. Druh Jacek Kamiński powiedział, że harcerzem jest się przez całe życie, nawet wtedy, kiedy inne obowiązki nie pozwalają na systematyczne angażowanie się w harcerstwo. Odniósł to do naszej bohaterki, która będąc dyrektorem, funkcjonuje jak harcerz: jest mądra, otwarta, obowiązkowa[5].
Mimo wielu perturbacji związanych z funkcjonowaniem szkoły, nadal działają w niej „Strażnicy Dębów” – gromada zuchowa i drużyna harcerska (Fot. 2.). Opiekują się nimi drużynowe: Anna Kliber, Beata Glapa i Zofia Domagalska, które są jednocześnie nauczycielkami SP w Dębem. Jak mówi nasza bohaterka, harcerstwo to służba i praca zespołowa, wymaga ono dyscypliny, chęci, a nawet poświęcenia nie tylko od dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim od osób, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie drużyny[6].

W latach 1984-2007 pełniła funkcję komendanta Hufca ZHP Powiatu Kaliskiego im. Aleksandra Kamińskiego, a następnie jego zastępcy. Będąc jednocześnie dyrektorem, chętnie gościła harcerzy w SP w Dębem, gdzie organizowano „Uśmiech Zucha”, „Kamykowe Wici”, „Dzień Myśli Braterskiej” i inne akcje. Jako komendant Hufca ZHP Powiatu Kaliskiego im. Aleksandra Kamińskiego sprawowała nadzór nad Stanicą Harcerską „Zameczek” w Gołuchowie, gdzie odbywały się zloty, biwaki i obozy harcerskie (Fot. 3. i 4.).




Działalność pedagogiczna – nauczycielka
Szkołą, w której pani Krystyna Glapa zdobyła – jak sama określiła – wszystkie szlify dotyczące pracy z młodzieżą, a przede wszystkim nauczyła się pracy w zespole, była Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej (Fot. 5.). Jak sama wspomina, wiele zawdzięcza ówczesnemu dyrektorowi, który potrafił wykorzystać jej potencjał, umiejętności, zachęcał do pracy i doceniał[7]. Nauczała fizyki, matematyki i informatyki, była organizatorką wielu uroczystości i przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, a także prowadziła drużynę harcerską. Po trzydziestu latach pracy w charakterze nauczycielki, ze względów zdrowotnych, pani Krystyna musiała zmienić charakter swojej pracy pedagogicznej.
Działalność organizacyjna – dyrektorka
Krystyna Glapa w 2001 r. została dyrektorem Gimnazjum w Dębem, które od 2002 roku weszło w skład Zespołu Szkół w Dębem. Z początkiem XXI w. wprowadzano zmiany w polskim systemie oświatowym: wygaszano ośmioletnie szkoły podstawowe, powstawały gimnazja. Zespołu Szkół w Dębem, dzięki staraniom Krystyny Glapy, otrzymał w 2006 roku imię Jana Pawła II. W takim kształcie szkoła funkcjonowała do momentu rozwiązania w wyniku likwidacji Gimnazjum w Dębem, czyli do września 2012 roku (Fot. 6.).
Dzięki zaangażowaniu pani dyrektor, potrafiącej zjednać wszystkich zainteresowanych rozwojem szkoły (władze, rodziców i lokalną społeczność), w nowo wybudowanym budynku szkoły powstawały pracownie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, został zamontowany monitoring wizyjny, a teren wokół szkoły zagospodarowano na boiska sportowe, parking, place zabaw.
W tym okresie priorytetem dla szkoły kierowanej przez Krystynę Glapę był aktywny udział w programach europejskich, takich jak Commenius (2008-2010). Dzięki temu uczniowie mieli możliwość zdobywania wszechstronnych umiejętności i wiedzy, poszerzania swoich horyzontów. Wyjeżdżali do szkół w Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec, Słowenii. Gościli również uczniów z tych krajów. Należy podkreślić, że szkoła w Dębem, jako jedyna w gminie Żelazków, realizowała trzy projekty europejskie Commenius.
Na skutek decyzji władz samorządowych Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Dębem przestał istnieć w 2012 roku, jednak zanim ostatecznie do tego doszło, dyrektor Krystyna Glapa podjęła szereg działań mających na celu utrzymanie szkoły. Jednym z nich było utworzenie Stowarzyszenia „Za rękę z Papieżem”, w skład którego weszli rodzice, nauczyciele, przedstawiciele lokalnej społeczności. Celem stowarzyszenia było uzyskanie zgody na prowadzenie szkoły niepublicznej. Niestety, brak dobrej woli ówczesnych władz samorządowych uniemożliwił osiągnięcie celu, czyli prowadzenie szkoły i utrzymanie gimnazjum.
Po trzech latach funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Dębem, w wyniku zmian na szczeblu gminy, od roku szkolnego 2015/2016, Gimnazjum w Dębem zostało reaktywowane, a obowiązki dyrektora powierzono pani Krystynie Glapie, która objęła również stanowisko dyrektora szkoły podstawowej. Dzięki sprawnym działaniom bohaterki w 2017 roku ponownie nadano Szkole Podstawowej imię św. Jana Pawła II [8] (Fot. 7.). Kiedy w wyniku reformy zlikwidowano gimnazja, z jej inicjatywy utworzono w budynku szkoły Publiczne Przedszkole Samorządowe w Dębem, które obecnie tworzy wraz ze szkołą podstawową Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dębem.


Pani Krystyna Glapa, kierując powierzoną jej placówką, na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo i dobrostan uczniów. Aby je zapewnić, inicjuje realizację wielu projektów, które znacząco wpływają na funkcjonowanie szkoły. W latach 2022-2024 realizowano kolejne trzy projekty europejskie Erasmus + ze szkołami partnerskimi z Turcji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Portugalii (Fot. 8.).
Innym ważnym projektem była realizowana w latach 2021-2023”Dostępna Szkoła”, dzięki której szkoła w Dębem zyskała fundusze na przystosowanie infrastruktury szkolnej do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, m.in. wykonano podjazdy, zamontowano podnośnik dla wózków inwalidzkich.
Dyrektor szkoły Krystyna Glapa dba o dobre relacje ze społecznością lokalną. Jest otwarta na współpracę z rodzicami, sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich. W szkole kultywowana jest tradycja spotkań świątecznych „Za wigilijnym stołem”, na które zapraszani są rodzice, mieszkańcy, czy przedstawiciele władz samorządowych. Jest to okazja do zaprezentowania szkolnych talentów, ale również wspólnej rozmowy i refleksji[9][10].
Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji
W latach 2013-2015 pani Krystyna Glapa była Szkolnym Organizatorem Rozwoju Edukacji dla 10 szkół z terenu powiatów: kaliskiego i kępińskiego. Jej praca polegała na wspieraniu dyrektora i nauczycieli w przygotowaniu i realizacji rocznego planu wspomagania zbudowanego na podstawie wybranej przez szkołę oferty doskonalenia[11].
Nagrody i odznaczenia
Nagrody dyrektora:
- 1981, 1992, 1994, 1996 (Szkoła Podstawowa im. Wł. Broniewskiego w Tłokini Wielkiej)
Nagrody organu prowadzącego:
- 2007, 2008, 2016, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 (Nagrody Wójta Gminy Żelazków)
Nagrody kuratora:
- 1981, 2003, 2010
Nagrody ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania:
- 2024 – Nagroda Ministra Edukacji (Fot. 9.)
Inne:
- 1983 – Odznaka „Zasłużony dla Chorągwi Kaliskiej” (Fot. 10.)
- 1989 – Odznaka „Za zasługi dla Województwa Kaliskiego”
- 1997 – Odznaka „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”
- 1999 – Złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP
- 2002 – Brązowy Krzyż Zasługi (odznaczenie państwowe) (Fot. 11.)
- 2004 – Brązowy Krzyż za Zasługi dla ZHP
Bibliografia
- Wywiad z Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
- Wywiad z Jackiem Kamińskim, Dębe, 28.03.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
Netografia
Dębe: powtórne nadanie imienia św. Jana Pawła II szkole w Dębem, https://www.ekai.pl/debe-powtorne-nadanie-imienia-sw-jana-pawla-ii-szkole-w-debem/ [dostęp: 29.04.2025]
Spis załączników
- Załącznik nr 1. Wywiad z dyrektorką Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Dębem Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego.
- Załącznik nr 2. Dokumentacja fotograficzna wywiadu z dyrektorką Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Dębem Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r. Wywiad przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego.
- Załącznik nr 3. Wywiad z harcmistrzem Jackiem Kamińskim, Dębe, 28.03.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego.
- Załącznik nr 4. Dokumentacja fotograficzna wywiadu z harcmistrzem Jackiem Kamińskim, Dębe, 28.03.2025 r. Wywiad przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego.
- Załącznik nr 5. Kolekcja zdjęć – Krystyna Glapa.
[1] Wywiad z Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
[2] Wywiad z Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
[3] Wywiad z Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
[4] Wywiad z Jackiem Kamińskim, Dębe, 28.03.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
[5] Wywiad z Jackiem Kamińskim, Dębe, 28.03.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
[6] Wywiad z Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
[7] Wywiad z Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.
[8] https://www.ekai.pl/debe-powtorne-nadanie-imienia-sw-jana-pawla-ii-szkole-w-debem/
[9] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=906630530973453&set=pb.100048795445066.-2207520000&type=3
[10] https://www.facebook.com/photo/?fbid=906630600973446&set=pb.100048795445066.-2207520000
[11] Wywiad z Krystyną Glapą, Dębe, 24.02.2025 r., przeprowadzony przez Viktorię Długiewicz i Jana Poniatowskiego, w archiwum projektu.